Co z jednoosobową firmą po śmierci przedsiębiorcy? Odpowiada biuro księgowe Tychy Grupa Masterbill
Jednoosobowa działalność to szczególny rodzaj firmy. Jest to widoczne zwłaszcza w momencie, kiedy dochodzi do śmierci jedynego właściciela działalności – co zazwyczaj jednoznaczne jest z przerwaniem płynnego działania biznesu. Nowe przepisy mają jednak wprowadzić istotne zmiany w tej kwestii. Co dokładnie nas czeka? Sprawdź to razem z biurem księgowym Tychy Grupa Masterbill.
Dalsze losy w przypadku śmierci właściciela
Zanim przejdziemy do omawiania zmian, warto przyjrzeć się temu, jak sytuacja wygląda obecnie. Na ten moment, jeśli umiera właściciel działalności wpisanej do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), to spadkobiercy nie mogą swobodnie kontynuować jego pracy. Śmierć właściciela jest bowiem równoznaczna z wykreśleniem firmy z ewidencji, automatycznie wygasają także takie uprawnienia jak zezwolenia, koncesje i kontrakty. Niemożliwe staje się również korzystanie ze środków dostępnych na koncie bankowym wykorzystywanym w firmie.
Dotychczasowych zobowiązań nie mogą przejąć także członkowie rodziny bądź spadkobiercy.
Zmiana prawa
W czerwcu Sejm uchwalił ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, zakładającym płynną działalność jednoosobowej firmy nawet po śmierci właściciela. Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 430 posłów – nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Według nowych przepisów, jednoosobowa firma po śmierci właściciela będzie mogła zachować zarówno ciągłość rozliczeń podatkowych, jak i swoich dotychczasowych pracowników oraz numer NIP. Co więcej, w świetle ustawy możliwe będzie też wykonywanie koncesji czy dopełnianie zawartych już kontraktów handlowych.
Nowe regulacje okiem biura księgowego Tychy
To jednak nie wszystko. Dzięki zmianom w ustawie, możliwe będzie także powołanie tzw. zarządcy sukcesyjnego, czyli osoby, która w przypadku śmierci właściciela przejmie prowadzenie firmy. Nowe regulacje powołują do życia także tzw. „mechanizm awaryjny”. Na czym on dokładnie polega? W przypadku śmierci właściciela firmy, spadkobiercy lub też małżonek mogą w terminie dwóch miesięcy powołać zarządcę sukcesyjnego. Osoba wybrana na tę funkcję stanie wówczas na czele działalności aż do podziału spadku. Maksymalny termin to 2 lata.
W Polsce działalności jednoosobowe to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia biznesu. Niestety, brak odpowiednich regulacji w tym zakresie generował bardzo wiele problemów – tym bardziej, że według resortu, za wieloma firmami jednoosobowymi stoją właściciele z ukończonym 65 rokiem życia. Modernizacja przepisów ma za zadanie uchronić rodzinne działalności o ugruntowanej pozycji, które tworzą przy tym nowe miejsca pracy oraz generują wysokie zyski.
Pomoc biura księgowego Tychy Grupa Masterbilll
Potrzebujesz pomocy lub rady z zakresu rachunkowości, doradztwa podatkowego i prawa? W Biurze Księgowym Tychy Grupa Masterbill czeka na Ciebie grupa doświadczonych specjalistów, gotowych rozwiać wszelkie wątpliwości.
Komentowanie wyłączone.